21 Mart 2012 Çarşamba

Avrupa Kenti Kocaeli

Farkına varmasak bile, Avrupa kenti’nde yaşıyoruz.
Mesela; elinize bir bira alıp sahile indiğinizde, yunuslar gelip sizi uyarıyor.
Mesela; belediyenin övünüp en güzel projesi olarak gösterdiği Seka Park’a gidip iki bira içebileceğiniz bir mekan yok. Parkta oturup iki bira içseniz ki zaten satın alacak yerde yok, güvenlikler gelip hemen sizi uyarıyor, üstelerseniz polis geliyor. Kocaman Seka Park’ta rakı balık yapabileceğiniz yer yok. Sevgilinizle el ele tutuştuğunuzda bile, daha ileriye giderlermi acaba diye güvenliklerin gözü üzerinizde.
Mesela; eskiden gidip eğlenebilinen, restoranları, barları olan eğlence deyince yazın akla ilk gelen yer fuardı. Avrupa kenti yolunda fuara cami yapıldı ve neredeyse bütün içkili restoranlar, barlar kapatılıp ya kültür merkezi(!) veya düğün salonu oldu.

Mesela; İstanbul’dan İzmit’e maça gelseniz, İsmetpaşa Stadından çıktığınızda, dolmuşa binip otogara gidemezsiniz. Paranız olsa bile dolmuşa binemezsiniz. Çünkü Avrupa kentimizde belediyemizin bir dev projesi daha; Kent Kart var. Eğer kent kartınız yoksa yandınız. Fellik fellik sağdan soldan büfelerden, bakkaldan, telefoncudan filan kart almak için önce dolaşırsınız. Şanslıysanız boş kart ile birlikte içine lira doldurmanızda gerekecek. Otogara gidiş sizin için 5tl (boş kart) + 1.75tl (biniş ücreti) olarak 6.75tlye mal olacak. Bu şanslı olduğunuz durum. Eğer şansınız yoksa o büfelerde boş kart kalmamıştır veya sadece kart dolumu yapıyorlardır. O halde ne yapacağınızı bilemez bi halde minibüsçüye böyleyken böyle, kart alacak yer yok, parayla binemiyor muyuz? dersiniz. O da yasak der. Belediyenin çözüm masasınız ararsınız telefonunuzla, sorunu yetkililere ileteceklerini ama çözüm masasına gidip dilekçe doldurmanızı söylerler. “ulan ben otogara gidemiyorum, çözüm masasına gitmeye kalksam neler olacak” dediğinizde, şoför sizden para almaz onunla muhatap olmak zorunda değilsiniz, yolculardan birinden rica edin sizin yerinize çeksin kartını cevabını verirler. İşte avrupa kenti belediyesinin süpersonik çözümü bu olur. Bu pratik çözüm karşısında apışıp kalırısınız. Meğer ne kolaydır, sorun sizden kaynaklıdır aslında yoksa çözüm gayet basit. Ama yine şanssızsanız ve bozuk paranız yoksa, bu sefer para bozdurmak için dolaşırsınız. Paranızıda bozdurdunuz mu? yolcuların insaniyetine kalmış, emrah modunda boynunuz bükük adama parasını verip kartını çeker ve siz yaklaşık yarım saat sonra dolmuşa binmiş olursunuz.
Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Karaosmanoğlu “Çalışınca oluyor” diye bir kitap yazmış, 408. sayfada “Kocaeli bir avrupa şehri” diyor. Pişmaniyeden, Hereke halısından bahsetmiş avrupaya bunları tanıtmamız gerektiğini söylemiş. Avrupalılar bizi tanımıyor demiş. Bence tanımamaları daha iyi sayın başkan, tanısalar bu süpersonik çözümlerimizi bilseler onlar bile şaşırır donar kalırlar diye düşünüyorum. Avrupalıyı çok sevdiğimden değil ama insanı sevdiğimden bizden uzak durmaları onlar adına hayırlısı olur.

Bazen diyorum bende çok şey istiyorum, oysa Süpersonik belediyemiz twitter’dan halka yardımcı bile oluyor. Benim attığım tiwit üzerine mail adresimi istediler, gönderdim. Kent karta nasıl ulaşacağımı sordum, cevap olarak;

Kentkart dolum noktalarının yerlerini ve çalışma saatleriyle alakalı bilgi için kentkart iletişim telefonu 0262 227 00 09 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz...
Bilgilerinize sunulur.


Hepsinin gözlerinden öper, inşallah bigün kent karta muhtaç olurlar ve üzerlerinde kartları olmaz diyorum.


Kent kart çilesi tüm Avrupalı Kocaeli halkına hayırlı uğurlu olsun.

Hiç yorum yok: